Akwarystykas

Forum zajmujące się akwarystyką.


#1 2009-12-01 15:56:39

 mati12222222admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-11-26
Posty: 4
Punktów :   
WWW

Oświetlenie w akwarium

Życie roślin akwariowych ściśle związane jest ze światłem. Oświetlanie akwarium światłem naturalnym sprawia bardzo dużo problemów. Zbyt duża dawka naturalnego światła może doprowadzić do zakwitu glonów. W praktyce kontrolowanie intensywności naświetlania światłem naturalnym jest bardzo trudne. Wiele czynników sprawia, że jesteśmy zmuszeni zastosować światło sztuczne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów form oświetleniowych. Oświetlenie odgrywa zdecydowanie większą rolę w życiu roślin niż ryb akwariowych.

Fotosynteza

Rośliny posiadają umiejętność produkcji (z dwutlenku węgla i wody) tlenu i cukru, a dzieje się to w chlorofilu. Za źródło energii wykorzystują światło. Z tej przyczyny fotosynteza może odbywać się tylko w trakcie dnia. Część wyprodukowanego tlenu zużywają ponownie nocą, ponieważ wtedy oddychają i jednocześnie wydalają CO2. Ogólnie rzecz ujmując pobierają więcej CO2 niż oddają oraz uwalniają więcej O2 niż zużywają. Rośliny bardzo pozytywnie wypływają na środowisko naturalne.

Ilość światła dla roślin akwariowych.

Osoby zawodowo zajmujące się hodowlą roślin akwariowych zazwyczaj stosują bardzo silne oświetlenie. W zbiornikach poniżej 100 litrów polecane jest stosowanie 1-2 W na 1 litr wody. W akwariach od 200 do 500 litrów polecane jest stosowanie od 0,5 do 1 W na 1 litr wody. Inną metodą jest mierzenie ilości światła na 1 m2 powierzchni zbiornika. W tej metodzie zaleca się stosowanie 200-800 W na 1 m2 powierzchni akwarium. Niestety w większości gotowych pokryw zamontowane oświetlenie jest poniżej 0,2 W na 1 litr wody. Pomiar ilości światła na podstawie samej mocy świetlówek może być dosyć mylny. Faktyczna ilość światła zależy od kilku czynników. Ilość światła wytwarzana przez dane źródło mierzy się w lumenach. Liczba lumenów wyprodukowanych przez źródło światła o mocy 1 wata jest jednostką wydajności tego źródła. Zwykła żarówka przekształca więcej energii w ciepło niż światło, a więc jest mniej wydajna od lampy jarzeniowej. W przypadku zwykłych żarówek na jeden W mocy przypada jedynie około 17 Lumenów. Światło halogenowe jest podobnie mało efektywne (10-20 lumenów na 1 W). Zdecydowanie bardzie efektywne są świetlówki, które zazwyczaj dają od 40 do 100 lumenów na 1 W mocy. Duża rolę odgrywa typ świetlówki oraz zastosowany statecznik. Wysokiej klasy świetlówki akwarystyczne dają największą ilość światła. Ilość padającego na konkretną powierzchnię światła mierzy się w Luxach, które odpowiadają lumenom przypadającym na metr kwadratowy. Za pomocą światłomierza lub luxometru możemy dokonać pomiaru luxów.

Widmo światła

Widmo jest to rozkład ilości światła dla pełnego zakresu kolorów, jakie w świetle występują. Rośliny potrzebują światła jasno czerwonego (o długości fali od 650 do 680 nm) oraz niebieskiego. Widmo światła określamy za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w stopniach Kelvina. Do akwarium roślinnego najlepsze będzie źródło światła emitujące 5500 stopni Kelvina. Różne świetlówki posiadają różnice w ilości światła przypadające na daną barwę. Lampy HQI posiadają tzw. widmo ciągłe. Rośliny nimi oświetlane rosną bardzo dobrze, a światło wygląda naturalnie.


http://img517.imageshack.us/img517/5742/mati122222222.jpg http://img85.imageshack.us/img85/158/88x31z.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.sab.pun.pl www.stado-wilk.pun.pl www.centrumpbf.pun.pl www.mech11.pun.pl www.apochujec.pun.pl